آزمایشگاه بتن

آزمایشگاه بتن

آزمایشگاه بتن برای نمونه گيري از بتن تازه براي انجام آزمايشهائي بر روي بتن تازه يا بتن سخت شده انجام مي شود. بهرحال اولين گام در هر نوع كنترل و براي هر محصول مانند بتن، نمونه گيري يا نمونه برداري از آن میباشد به نحوي كه نمونه را بتوان معرف و نماينده مجموعه اصلي دانست وگرنه نمي توان به نتيجه لازم يعني كنترل آن محصول دست يافت و قضاوتي را در مورد مجموعه به انجام رسانید و قضاوت کرد استانداردهاي معتبر دنيا، دستورالعمل هاي مشخصي را براي نمونه برداري از بتن تازه ارائه داده اند. در اين بخش صرفنظر از تواتر نمونه برداري (تعداد نوبت هاي نمونه برداري براي حجم يا ميزان معيني از بتن توليدي) به نحوة نمونه برداري از بتن تازه براي كنترلهاي كيفي پرداخته مي شود

عمل آوری و ساخت نمونه های بتنی در آزمایشگاه

عمل آوری و ساخت نمونه های بتنی در آزمایشگاه مطابق استاندارد ملی ایران به شرح زیر می باشد. در این مقاله بیشتر به مباحثی که برای نمونه گیری حائز اهمیت است، توجه شده است و از ذکر موارد مرتبط اما حاشیه ای پرهیز شده است.

هدف : تعیین روش هایی برای ساخت و عمل آوری آزمونه (نمونه) های بتنی متراکم شده با میل زنی یا ارتعاش در آزمایشگاه با کنترل دقیق مواد و شرایط آزمایش است.

مطابق متن استاندارد ایران، این آیین کار، الزامات استاندارد برای آماده سازی مواد، اختلاط بتن، ساخت و عمل آوری آزمونه های بتن تحت شرایط آزمایشگاهی را ارائه می کند. در صورت کنترل شرایط آمداده سازی نمونه های مطابق با این استاندارد می توان از آزمونه ها برای ارائه اطلاعات زیر استفاده نمود.

  • تعیین نسبت های اختلاط بتن مورد استفاده در پروژه
  • ارزیابی مخلوط ها و مواد مختلف
  • همبستگی با آزمون های غیر مخرب
  • تهیه آزمونه هایی برای اهداف تحقیقاتی

نتایج آزمایشگاه بتن حاصل از آزمونه های ساخته و عمل آوری شده طبق شرایط این استاندارد، موارد کاربرد بسیاری دارد. از آن ها می توان به عنوان مبنایی برای آزمون پذیرش بتن مورد استفاده در پروژه، ارزیابی های تحقیقاتی و سایر مطالعه ها استفاده کرد.

مطابق استاندارد ایران قالب ها و همچنین ساخت بتن مناسب قبل از نمونه گیری به روش استاندارد نیز دارای شرایط و ضوابط خاصی هستند که در این مقاله از ذکر آنها خودداری شده است.

 

آدرس آموزشگاه

مدیر آزمایشگاه : اشکان اشکوب 
سرپرست آزمایشگاه : علیرضا حاجتی


آدرس :  شهر قدس بلوار شورا میدان امام حسین (ع) جنب میدان پلاک 9
ایمیل :  Yektaazmoon@yahoo.com 

تماس با ما

ساعات کاری آموزشگاه

در ساعات غیرکاری شما میتوانید از طریق شبکه های اجتماعی با ما در تماس باشید


شنبه تا چهارشنبه۸ صبح - ۵:۳۰ بعداز ظهر
پنج شنبه‌ها
۸ صبح تا ۲:۳۰بعدازظهر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه يكتا آزمون ايرانيان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.